Ротавірусна інфекція

Дата: 04.03.2024 11:39

Фото без описуОднією з інфекційних хвороб, яка найбільш часто зустрічаються по всій
земній кулі серед всіх інфекційних хвороб є ротавірусна інфекція. За даними Центру громадського здоров’я МОЗ України в 2023 році рота вірусною інфекцією перехворіло 3000 осіб, за перший місяць 2024 року – 235 осіб.

Ротавірусна інфекція — одна з форм гострої кишкової інфекції, збудником якої є Ротавірус людини . Схильні до захворювання люди в будь- якому віці, але найчастіше хворіють діти. Ротавіруси дуже стійкі поза організмом, щоб знищити їх потрібно використовувати великі концентрації дезінфікуючих засобів. Ротавірусна інфекція надзвичайно заразна, а тому дуже поширена. Половина всіх кишкових
інфекцій пов'язана саме з нею. Джерелом найчастіше служить хвора людина або здоровий вірусоносій. Розмножується вірус у клітинах слизової оболонки шлунково-кишкового тракту і виділяється з калом. Заразитися ротавірусом можна з перших днів хвороби, вірус починає виділятися вже через 12 годин
після зараження. А основним механізмом передачі є їжа і брудні руки, некип'ячена вода, а також звичайний повітряно-крапельний шлях передачі.

Захворювання ротавірусною інфекцією характеризується вираженою зимовою (пік захворюваності) сезонністю. Ротавірус призводить до гострого запалення в шлунку та кишечнику, що може стати причиною болю та бурчання в животі, сильної діареї з водянисто-пінистими випорожненнями яскраво-
жовтого кольору, блювоти, лихоманки.

Ротавірус становить небезпеку для всіх, хто контактує з хворим. Однак найбільш схильні до зараження люди з ослабленим імунітетом, ті, хто страждає хронічними захворюваннями і ті, що нещодавно перенесли якесь захворювання. Для таких людей ротавірус може обернутися серйозним ускладненням у вигляді хронічного захворювання або сильним зневодненням організму. Для дітей вікового періоду до 3 років ротавірус представляє найбільшу небезпеку, оскільки може спричинити за собою формування таких наслідків, як токсикоз, дегідратація різного ступеня, поява судом на тлі гіпертермії та інші неприємності.

Зазвичай симптоми ротавірусної інфекції проходять за 5–6 днів, незважаючи на це ще протягом двох тижнів хворий вважається заразним і від нього вимагається дотримання карантину . Основні методи профілактики ротавірусної інфекції — вакцинація та дотримання правил особистої гігієни.

В Україні щеплення проти ротавірусу належать до рекомендованих, тобто вакцинуватися можна власним коштом. Діти найбільше схильні до ротавірусу — починаючи з півроку і до семи років — весь цей період вважається зоною ризику зараження. Для профілактики ротавірусної інфекції у дітей проводяться оральні вакцинації препаратами. Вакцинацію проводять, починаючи з 2-х місяців і закінчуючи 12 місяцями життя дитини

Для забезпечення раннього захисту від інфекції достатньо дві або три дози, відповідно до інструкції зареєстрованих в Україні вакцин. Неспецифічна профілактика полягає у дотриманні правил особистої гігієни (миття рук після відвідування туалету та громадських місць, перед їжею), а також правил обробки їжі і води.