СЕС
28 Серпня, 2024 р., 09:41
Навколишнє середовище, зокрема якість повітря, значно впливає на наше здоров’я. У
великих містах і промислових зонах, через викиди автомобілів, фабрик та заводів, повітря
часто забруднене. Це може призводити до різних захворювань, особливо проблем із
диханням та серцево-судинною системою.
Шкідливі речовини, що містяться в забрудненому повітрі, можуть проникати глибоко в
легені, викликаючи кашель, утруднене дихання, а в деяких випадках – серйозні
захворювання, такі як астма чи серцеві хвороби.
Згідно з затвердженим планом моніторингових досліджень на 2024 рік працівниками
санітарно – гігієнічної лабораторії Долинського відділу ДУ «Івано – Франківський обласний
центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України»
проводиться лабораторний контроль стану атмосферного повітря в житловій забудові вздовж автошляхів. У першому півріччі 2024 року досліджено 96 проб повітря. Проби повітря досліджували на вміст діоксиду азоту, оксиду вуглецю та пилу. За результатами лабораторно- інструментальних досліджень не було виявлено перевищення гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин.
Варто пам’ятати:
-Щоб зменшити вплив забрудненого повітря, важливо обмежити час перебування на вулиці в дні, коли рівень забруднення особливо високий.
-Вдома корисно використовувати очищувачі повітря для підтримання його якості.
-Регулярно проходити медичні обстеження, щоб своєчасно виявляти можливі проблеми зі
здоров’ям.
Адже, чисте повітря – це важлива умова для нашого здоров’я. Захищаючи себе від забруднення, ми можемо зберегти своє здоров’я і щодня почуватися краще.
28 Серпня, 2024 р., 09:39
Вода є одним з найважливіших ресурсів для життя і забезпечення її безпеки має першочергове значення для збереження здоров’я населення.
З метою виконання завдань та функцій у сфері громадського здоров’я та з метою забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення працівниками Долинського відділу ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ» здійснюється систематичний контроль якості води в контрольних точках, яка подається населенню КП «Водоканал» Долинської міської ради. Так, за перше півріччя 2024 року було досліджено 182 проби води за санітарно-хімічними та мікробіологічними показниками. Випадків відхилення якості питної води від нормативних вимог за мікробіологічними та санітарно-хімічними показниками не зареєстровано.
Проте, при дослідженні проб води з контрольних точок в липні місяці зареєстровано 1 пробу води, яка не відповідала вимогам ДСан ПіН 2.2.4.171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної , призначеної для споживання людиною» по мікробіологічних показниках епідбезпеки. Причиною було місцеві пориви на водогоні, що спричинило погіршення показників якості води.
Для своєчасного реагування та проведення першочергових заходів із належного контролю за безпечністю та якістю питної води, що подається населенню повідомлено керівництво КП «Водоканал».
Вода має важливе епідеміологічне значення у забезпеченні санітарного та епідемічного благополуччя населення. У разі потрапляння збудника захворювання в питну воду відразу може інфікуватися значна частина населення, тому важливо своєчасно контролювати якість питної води за мікробіологічними та санітарно-хімічними показниками.
28 Серпня, 2024 р., 09:36
Найбільша тривалість життя на нашій планеті в дерева баобаб-приблизно 5000 років, кінь живе 30 років, ворон 100, деякі крокодили 300, ящери 400 років. Людина, яку вважають «Володарем та царем природи» живе у середньому 60- 70 років, при цьому чоловіки 56-59 років, жінки 65-70 років. З кожним десятиріччям тривалість життя людини знижується.
Наслідками зниження тривалості життя людини є: погана екологія слабке здоров’я шкідливі звички Про шкідливі звички чути розмови або читати доводилось кожному з нас.
Однією із шкідливих звичок є куріння тютюну!!! Тютюновий дим містить велику кількість шкідливих речовин: нікотин, чадний газ, синильну кислоту, аміак, формальдегід. Особливо шкідливим вважається бензопірен, який має канцерогенний ефект (можуть утворюватись ракові та інші пухлини). Фільтр цигарки спроможний затримати лише 20% речовин. А решта все ж потрапляє до легень що призводить до хронічних захворювань органів дихання (бронхіт, астма), раку легень, гортані, трахеї.
Негативно також впливає і на травну систему. Втрачається апетит, з’являється біль у шлунку, гастрит, карієс, рак порожнини рота. На зубах відкладається тютюновий дьоготь - і вони жовтіють. Слизова оболонка рота під впливом тепла і хімічних елементів подразнюється і запалюється. Активно виділяється слина, яку курці постійно спльовують. Частина слини потрапляє у шлунок з хімічними елементами.
Паління збільшує кількість холестерину в крові людини, що сприяє звуженню та закупорюванню кровоносних судин. В результаті відбувається крововилив у мозок, що сприяє паралічу.
До речі, мозок та нервова система першими зазнають дію нікотину, який: отруює клітини мозку погіршує пам’ять, зір знижує розумову діяльність з’являються головний біль, безсоння.
Нікотин спричиняє кисневе голодування, тому серце не може працювати на повну силу без достатнього находження кисню, і для того щоб компенсувати його нестачу, воно змушено працювати з більшим навантаженням. Серце здорової людини б’ється 70 ударів в хвилину, у курильщика на 10 ударів більше ,за час серце людини що палить здійснює до 600 додаткових ударів, що призводить до проблем з кровообігом.
Захворювання спричиняє не лише активне куріння. Пасивні курці, які вдихають тютюновий дим поряд із курцем також є в зоні ризику отримати одну із вищеперерахованих захворювань. Тут варто також згадати і про вплив куріння на майбутнє покоління. Адже, якщо курять батьки – то діти матимуть схильність до різних хвороб.
Отож, варто подумати кожному, перш ніж закурити – а чи варто? Чи варто так свідомо знищувати себе, інших та навколишнє середовище? Адже куріння наносить велику шкоду всім, особливо молодому поколінню. Куріння є не лише особистою проблемою кожної людини окремо, але й актуальною соціальною проблемою, з якою пов’язане майбутнє всього людства.
Тож скажи нарешті сигаретам – “Ні!”. Збережи своє життя!
28 Серпня, 2024 р., 09:35
На дворі +28 С, а синоптики прогнозують в найближчі дні спеку до +40 С. Ну і звісно ж, що в спекотні дні не обійтися без питної води. Більшість з нас під час спеки рятується бутильованою питною водою. Проте, слід пам’ятати, що вода в пластикових пляшках може бути не тільки корисна, але і при неправильному зберіганні та використанні її в пластикових пляшках небезпечна. Тож надаємо вам декілька порад як правильно поводитися з питною водою у пляшках, яких потрібно дотримуватися завжди:
Не зберігайте воду на сонці! Сонячні промені можуть нагрівати пластикові пляшки, що сприяє виділенню шкідливих хімічних речовин у воду. Зберігайте воду в прохолодному, темному місці.
Перевіряйте термін придатності! Як і будь-який інший продукт бутильована вода має свій термін придатності. Вживайте воду до вказаної дати , щоб уникнути потенційних проблем із здоров’ям.
Зберігайте воду в закритих пляшках , щоб запобігти потраплянню бактерій і забруднень, адже відкрита пляшка може стати місцем розмноження мікроорганізмів. Використовуйте воду протягом 3-5 днів після відкриття, після цього якість води може погіршуватися.
Зберігайте воду подалі від хімічних речовин. Не ставте її поруч з хімікатами, наприклад, миючими засобами, оскільки пластикові пляшки можуть вбирати запахи та речовини навколишнього середовища.
Не заморожуйте пластикові пляшки, оскільки пластик може тріскатися або деформуватися при заморожуванні, що може призвести до потрапляння хімічних речовин у воду. Не використовуйте одноразові пляшки повторно!
Бережіть себе та будьте здорові!
13 Серпня, 2024 р., 10:26
Теплий сезон все ще триває, на вихідні чимало людей планують виїзд на природу,але відпочинок може стати небезпечним, якщо трапляються укуси будь якими комахами. Найбільш небезпечні є кліщі, які є переносниками особливо небезпечної інфекційної хвороби, такої як кліщовий бореліоз , більш відому як хвороба Лайма.
Зараження людей відбувається при укусах хворих кліщів під час відпочинку у паркових зонах та скверах, біля лісових масивів, озер, ставків та інших. Хвороба Лайма вражає нервову систему людини, серце, опорно- руховий апарат і шкіру.
Тож, збираючись на відпочинок в ліс або паркові зони:
- Одягайте щільно прилягаючий одяг до тіла, бажано світлий, на довгий
рукав, щоб було легше помітити повзаючих кліщів.
- Одягайте закрите взуття
- Голову покривайте головним убором
- Залишайте як найменше відкритого шкірного покриву.
Якщо ж кліщ до Вас все-таки присмоктався:
Зверніться до найближчого лікувального закладу для надання
кваліфікованої медичної допомоги фахівцем (лікарем-хірургом).
При відсутності такої можливості видалення провести самостійно, не допускаючи пошкодження кліща.
Після видалення місце присмоктування необхідно протерти антисептичним засобом (розчином йоду, спиртом).
Ні в якому разі при укусі кліща:
Не прикладайте до місця укусу компреси, рідини (спирт, олію та інші);
Не припікайте кліща;
Не тисніть кліща пальцями;
Не беріть кліща голими пальцями.
У будь-якому випадку після укусу кліща необхідно звернутись до лікаря для встановлення нагляду та призначення екстреної профілактики антибіотиками, а також самостійно слідкувати за своїм самопочуттям, перевіряти температуру, оглядати шкіру.
Уважне ставлення до свого здоров’я, дотримання рекомендованих правил допоможе вам зробити відпочинок на природі приємним і безпечним!
13 Серпня, 2024 р., 10:24
Літній період - це не тільки час відпочинку біля водойм, але й підвищений ризик
захворювання на лептоспіроз.
В Україні захворюваність на лептоспіроз сезонна і зростає навесні і влітку. Зараження лептоспірозом найчастіше відбувається у закритих водоймищах, особливо мілководних, де багато рослинності Бактерія, що спричиняє лептоспіроз у людей, потрапляє у воду із сечею
інфікованих тварин, найчастіше – гризунів.
Чим небезпечний лептоспіроз?
Лептоспіроз - це особливо небезпечне інфекційне захворювання з переважним ураженням нирок та печінки. Хворіють на це захворювання як люди, так і тварини. Серед тварин це захворювання може перебігати без клінічних проявів, а для людей, в більшості випадків, закінчується смертю, особливо при пізньому зверненні за медичною допомогою.
Захворіти на лептоспіроз можна під час купання у заражених водоймах, при контакті із інфікованими тваринами. У тіло людини бактерія лептоспірозу потрапляє через тріщини, порізи чи рани на шкірі чи слизові оболонки (очі, ніс, рот). Вживання зараженої їжі також може спричинити захворювання. Людина може захворіти у період від двох днів до чотирьох тижнів після зараження.
Симптоми варіюються від легких (головний біль, гарячка, біль у м’язах, почервоніння очей, діарея, висипання) до серйозних (ураження нирок, ураження печінки, менінгіт) і навіть смерті.
Лептоспіроз часто складно діагностувати, адже симптоми схожі на прояви інших захворювань – наприклад, можуть нагадувати грип, який більш характерний восени і взимку. До того ж, часом захворювання може протікати безсимптомно.
Профілактика лептоспірозу:
Величезне значення мають захист житла, продуктових складів та інших об’єктів від проникнення в них гризунів, захист водоймищ від можливих забруднень сільськогосподарськими тваринами і гризунами, знищення щурів і мишей. Купатися необхідно в спеціально відведених місцях.Слід пам’ятати, що ризик зараження зростає під час купання при наявності на тілі подряпин, ран та проковтуванні води.
Бажано відмовитись від прогулянок босоніж у заболочених місцевостях. На
польових роботах, риболовлі, полюванні, догляді за хворою худобою необхідно
обов’язково дотримуватися правил особистої гігієни – взувати гумові чоботи,
одягати рукавички. Забороняється вживати: сиру воду з неперевірених джерел та відкритих водоймищ; овочі і фрукти не митими, м’ясо і молоко хворих на лептоспіроз тварин.
Якщо у вас є симптоми захворювання, і ви нещодавно контактували із потенційно зараженою водою - зверніться до лікаря.При підозрі на лептоспіроз лікування необхідно розпочати якнайшвидше!
01 Серпня, 2024 р., 10:09
Для попередження виникнення метгемоглобінемії у дітей до 3-х років Долинським відділом ДУ «Івано – Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» постійно проводяться дослідження проб води з індивідуальних криниць жителів громад, де є діти до 3-х років.
Так, в другому кварталі 2024р було досліджено 58 проб води з індивідуальних криниць в наступних населених пунктах : с.Міжріччя, с Гузіїв, с.Княжолука, с.Гошів. с.Надіїв. За результатами лабораторних досліджень було встановлено, що в 2-х пробах води села Княжолука та села Гузіїв було перевищено гранично-допустиму концентрацію вмісту нітратів. Про це було повідомлено центри первинної медичної допомоги та жителів, надано відповідні рекомендації та пам’ятки щодо водонітратної метгемогбінемії у дітей до 3-х років.
Метгемоглобінемія — це стан, при якому гемоглобін у крові перетворюється на метгемоглобін, в результаті чого погіршується перенесення кисню, що в подальшому призводить до кисневого голодування тканин і органів. Немовлята особливо вразливі до цього стану через ще не повністю розвинену ферментну систему.
Основною причиною метгемоглобінемії у немовлят є споживання води або продуктів з високим вмістом нітратів.
Симптоми можуть варіюватися залежно від рівня метгемоглобіну в крові, але
найчастішими з них є :
- Ціаноз (синюшність шкіри і слизових оболонок)
- Задишку або утруднене дихання
- Втома та слабкість
- Занепокоєння
- Важчі випадки можуть призвести до судом або навіть коми.
Є деякі застереження щодо використання не перевіреної або не фільтрованої води. Старайтесь уникайте використання води з криниці без попередньої перевірки на нітрати.
Метгемоглобінемія може бути серйозним станом, тому важливо дотримуватися
рекомендацій щодо безпеки води та харчування немовлят.
Для того, щоб перевірити воду з вашої криниці на вміст нітратів та інших вод, ви можете звернутися до нас за адресою м.Долина вул.Обліски 133. В осіб яких є діти віком до 3-х років, перевірка криниці на вміст нітратів проводиться БЕЗКОШТОВНО.
01 Серпня, 2024 р., 10:06
Літо – час відпусток. І, звичайно, дуже приємно провести цей час з сім'єю біля води. На тлі радості і веселощів від спілкування з приємною водною стихією варто не забувати, що плавання несе і певний ризик.
Відпочинок на воді може бути дуже приємним і безпечним, якщо дотримуватись правил безпеки. Ось кілька рекомендацій, які допоможуть уникнути проблем: Купайтеся тільки у спеціально обладнаних пляжах або місцях, де дозволено купатися. Це забезпечить наявність рятівників і підвищить рівень безпеки. Намагайтеся купатися у світлу частину доби, коли видимість краща. Уникайте купання у важку погоду, особливо при наявності сильних вітрів або грози. Перед купанням рекомендується зачекати принаймні 1,5-2 години після прийняття їжі. Їжа перед купанням може спричинити шлункові проблеми або
запаморочення. Заходьте до води повільно, дозволяючи своєму тілу адаптуватися до зміни
температури води та повітря. Це дозволить уникнути шоку від різкої зміни
температури. Не перебувайте у воді більше 15 хвилин без перерви. Довге перебування у воді може призвести до переохолодження або виснаження. Після купання не рекомендується тривалий перебувати на сонці. Замість цього, краще відпочити в тіні, захищаючи себе від надмірного опалення або сонячних опіків. Не купайтеся біля крутих або стрімчастих берегів, а також там, де є густа рослинність. Це може створювати небезпеку для вашої безпеки та утруднювати виходження з води. Перед тим, як стрибати у воду, впевніться, що дно безпечне і є достатня глибина. Поглибини, камені або інші перешкоди можуть бути небезпечними для стрибків. Не пливайте далеко від берега на надувних матрацах або плавзасобах. Вони можуть не бути надійними та не забезпечувати достатню безпеку. Пірнати можна лише там, де є достатня глибина, прозора вода та рівне дно. Перед пірнанням переконайтеся, що немає небезпечних перешкод або обмежень. Будьте обережними з алкоголем: Уникайте купання або плавання під впливом алкоголю або наркотичних речовин. Вони можуть погіршити ваші рефлекси, спричинити дезорієнтацію та знизити вашу здатність до самостійного плавання. Завжди носіть відповідний купальний одяг або плавки під час купання. Це допоможе вам плавати з більшою легкістю і запобігати можливим проблемам, пов'язаним з одягом, який може обмежувати ваші рухи. Якщо ви відпочиваєте з дітьми, завжди майте на них око і ніколи не залишайте їх без нагляду біля води. Діти повинні бути під постійним контролем дорослих, щоб уникнути небезпеки утоплення. При необхідності використовуйте спеціальне обладнання для безпеки на воді, таке як рятувальний жилет, плавці, шолом або інші протектори. Це особливо важливо при зайнятті екстремальними видами спорту на воді
Ознайомтеся з основними правилами рятування та надання першої допомоги. Це може бути корисним, якщо ви або інший потрапите в небезпечну ситуацію на воді.
01 Серпня, 2024 р., 09:52
Війна – це постійний стрес, який давить на кожного українця вже третій рік. Новини з фронту , вимкнення світла… Як в цій реальності зберегти психічне та фізичне здоров’я? Виникнення несподіваних та напружених ситуацій призводять до порушення рівноваги між організмом і навколишнім середовищем, і як наслідок, може з’явитись неспецифічна реакція організму у відповідь на це – тривожність та стрес.
Коли відбувається щось несподіване або жахливе, ми часто впадаємо в ступор від уявної безвиході. Тут потрібні час, адаптація і чітке розуміння того, що вихід є завжди: треба тільки подумати над різними сценаріями своєї поведінки.
Реакція на відключення світла у всіх різна. Комусь хочеться усамітнитися, комусь обов’язково потрібне спілкування, а когось тягне поїсти. У будь-якому разі такі реакції – відповідь організму на стрес. І їх не потрібно плутати з депресією – повним закриттям від світу, усвідомленим відключенням від контакту із собою та навколишнім світом.
Якщо ви прокинулися вранці, а в квартирі немає світла і вас при цьому відвідують похмурі думки про те, що жити зовсім не хочеться і все приречене на провал – це дуже небезпечний синдром. Такі думки трактують, як відсутність підтримки зовні і людині нема на що спиратися всередині. А бажання залишитися уві сні – це захисний механізм психіки, спрямований на те, щоб простіше пережити життєві складнощі.
При тривалих вимкненнях електроенергії вам допоможуть декілька порад: Займіться тими справами, на які у вас ніколи не вистачало часу і які не вимагають яскравого освітлення. Або, наприклад, сходити на прогулянку, прихопивши ліхтарик: свіже повітря завжди заспокоює і прочищає розум. Проведіть час без світла зі своєю сім’єю, дістати настільні ігри, просто поговорити, вислухати один одного. Якщо ви самотні, сходіть до друзів або
родичів.
Влаштуйте мозковий штурм, запишіть проблему, яка вас мучить, і спробуйте знайти її рішення. Записуйте всі варіанти, які приходять в голову, тобто намагайтеся не думати, а просто фіксувати те, що підкидає вам ваша свідомість. Іноді хороші ідеї приходять, як осяяння. За відсутності світла більше рухайтесь, щоб отримувати позитивні емоції, хоч би як це не було складно в такій ситуації.
Бережіть себе і будьте здорові!