Сказ

Дата: 17.07.2024 09:30

Вірусне захворювання яке при невчасному лікуванні, стає невиліковним та в 100 % випадків закінчується смертельно.

В даний період, особливо, є небезпека зараження так як дикі тварини дуже близько підходять до осель жителів, які мешкають біля лісів, в гірській місцевості, а також відсутність планового відстрілу диких тварин в зв’язку з
війною.

Як запобігти сказу:
- Вакцинувати домашніх тварин
- Триматися і тримати домашніх улюбленців якнайдалі від диких тварин
- Невідкладно – до появи симптомів – звертатися по медичну допомогу після потенційно небезпечного контакту з твариною.

Захворіти на сказ може людина,або тварина , якщо її укусить,подряпає або обслинить пошкоджені шкірні покриви інфікована тварина. Водночас через кров чи сечу тварин сказ не передається. На сказ можуть захворіти всі ссавці, також кажани,лисиці,собаки, коти, їжаки,білки,гризуни та інші представники фауни - потенційно можуть бути хворими на сказ. Це може бути як дика тварина, так і домашня,якщо її не вакцинувати.
Що робити,якщо вас вкусив чи подряпав ссавець або на шкіру чи слизову потрапила його слина?
- Ретельно (щонайменше упродовж 10-15 хвилин) промивайте місце ураження проточною водою із милом
- Обробіть краї рани чи подряпини антисептиком або спиртовим розчином та накладіть асептичну пов’язку
- Якщо рана сильно кровить або це артеріальна кровотеча – не гайте часу і викликайте швидку допомогу
- Якнайшвидше зверніться по медичну допомогу для проведення щеплення антирабічною вакциною.

У закладах охорони здоров’я КНП «Долинська багатопрофільна лікарня» Долинської міської ради та КНП «Болехіська центральна міська лікарня» Болехівської міської ради визначені місця де надають антирабічну допомогу пацієнтам, які звернулися в разі укусів, подряпин ослинень тваринами. Тут же проводиться первинна обробка , та проводять курс антирабічних щеплень в разі необхідності.

Про «40 уколів у живіт» не йдеться. Зазвичай графік вакцинації складає 5 щеплень:0-день (день звернення до лікаря), а потім у третій,сьомий,чотирнадцятий та двадцять восьмий дні.

Окрім первинної профілактики проводиться планова імунопрофілактика особам з групи ризику захворювань на сказ. До них належать:
- Працівники ветеринарних лабораторій,клінік,мисливці,лісники,спеціалісти ветеринарної медицини,працівники боєнь.
- Особи,що виконують роботу з вилову і утримання безпритульних тварин.
- Працівники притулків для утримання тварин.За 6 місяців 2024 року на території діяльності Долинського відділу
 зареєстровано 51 укус проти 43 за аналогічний період 2023 року, з них 9 дітей проти 4 в минулому році.
В розрізі територіальних громад :
Долинська ТГ всього - 32 укуси(6 дітей), в 2023 році 25укусів (3дітей).
Призначено антирабічну профілактику 17 особам,в минулому році 1 особі.
Вигодська ОТГ всього 7 укусів (1дитина) та 7 в 2023 році.
Призначено атирабічну профілактику 3 особам, в 2023 році 2 особам.
Болехівська міська рада всього 11 укусів(2 дітей) проти 7 в минулому році (дітей 0).
Призначено щеплення 8 особам в 2024 році проти 3 в 2023 році.
По Витвицькій територіальній громаді по 1 випадку в 2024 та 2023 році.
У більшості випадків укуси здійснені невідомими собаками та котами.

Був випадок укусу куницею. Багато укусів(більше 40 %) були спровокованими чи дітьми чи дорослими.
Враховуючи вищенаведене слід проявляти неабияку обережність в спілкуванні з тваринами, особливо незнайомими.